FT0H104ZF
KEMET
80-FT0H104ZF
FT0H104ZF
Mfr.:
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 5.5V 0.1F -20/+80% LS=5.08mm
ECAD Model:
In Stock: 3.797
Stock:
3.797
Can Dispatch Immediately
On Order:
3.000
Expected 8/6/2026
Factory Lead Time:
52
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Supercapacitors / Ultracapacitors
RoHS:
100000 uF
5.5 VDC
Radial
5.08 mm (0.2 in)
11.5 mm (0.453 in)
8.5 mm
1000 Hour
16 Ohms
- 20 %, + 80 %
Vertical
EDLC / Supercaps
- 40 C
+ 85 C
8.5 mm