P16NP104KAB15
Vishay / Sfernice
72-P16NP-100K
P16NP104KAB15
Mfr.:
Description:
Potentiometers 100Kohms 10% Linear Plastic black
ECAD Model:
In Stock: 99
Stock:
99 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Potentiometers
RoHS:
REACH - SVHC:
Panel Mount
Solder Lug
Knob Operating Potentiometers
1 Gang
100 kOhms
Linear
1 W
316 V
10 %
Cermet
1 Turn
Knurled / Serrated
10 mm
7 mm
No Switch
Without Detent
Rotary
50000 Cycle
IP67
- 40 C
+ 85 C
P16
Bulk
Brand: Vishay / Sfernice
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CZ
Product Type: Potentiometers
Factory Pack Quantity: 20
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Temperature Coefficient: 150 PPM / C
Unit Weight: 4,500 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
P16 & PA16 Compact Knob Potentiometers
P16 Series Knob Potentiometers
The Vishay / Sfernice P16 Series Knob Potentiometers are a revolutionary concept in panel mounted potentiometers. This unique design consists of a knob driving and incorporating a cermet potentiometer. The mounting hardware and terminals are situated on the back side of the panel reducing to a minimum the required clearance. The Vishay / Sfernice P16 Knob Potentiometers feature 1W at 40ºC and test according to CECC 41300. Fully sealed and panel sealed, the P16 and PA16 are safe to use due to good insulation: >104MΩ VDC.