RNCF0603TKW412R
SEI Stackpole
708-RNCF0603TKW412R
RNCF0603TKW412R
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD RES PREC, 412 ohm, 0603, 0.01%, 2 ppm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
RNCF
412 Ohms
0.01 %
2 PPM / C
0603
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.45 mm (0.018 in)
- 55 C
+ 155 C
AEC-Q200
100 mW (1/10 W)
75 V
Application: Automotive Grade
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Features: Precision Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors
Stackpole Electronics RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors are AEC-Q200 qualified and have an operating temperature range of -55°C to +155°C. RNCF resistors offer a wide R-value range, TCR rating down to ±2ppm/°C, and precision tolerances to ±0.01%. The RNCS resistors feature a special manufacturing process that ensures high power, high precision, ultra-stable performance, and long life in the harshest environments. Additionally, the RNCS series from Stackpole Electronics offers special passivation for moisture-sensitive applications.