ERA-8APB5622V
Panasonic
667-ERA-8APB5622V
ERA-8APB5622V
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 1206 56.2Kohms 0.1% 0.25W 15ppm AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 55
Stock:
55 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
ERA-xA
56.2 kOhms
0.1 %
15 PPM / C
1206
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)
0.6 mm (0.024 in)
- 55 C
+ 155 C
AEC-Q200
250 mW (1/4 W)
150 V
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Features: Automotive AEC-Q200
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thin Film Resistors SMD
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Type: Metal Film Chip Resistors
Unit Weight: 8 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Resistors
ERA-8A Metal Thin Film Chip Resistors
Panasonic ERA-8A Metal Thin Film Chip Resistors are a high-performance, high-reliability resistor series in the ERA family. These AEC-Q200 qualified resistors come in case size 1206 and feature low current noise, excellent linearity, and a 0.25W power rating at +85°C. Panasonic ERA-8A series has a 150V limiting element voltage, a maximum overload voltage of 300V, and covers a resistance range from 10Ω to 1MΩ.