ECA-1VM221
Panasonic
667-ECA-1VM221
ECA-1VM221
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 220uF 35V
ECAD Model:
In Stock: 24.367
Stock:
24.367
Can Dispatch Immediately
On Order:
14.600
Expected 10/22/2026
Factory Lead Time:
27
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Panasonic
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
220 uF
35 VDC
8 mm
11.5 mm
3.5 mm
General Purpose Electrolytic Capacitors
2000 Hour
20 %
350 mA
- 40 C
+ 85 C
Straight
Radial
M
Bulk
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dissipation Factor DF: 0.14
Package/Case: Radial, Can
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Type: Radial Lead Type
Unit Weight: 3,100 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ECA-M Aluminum Electrolytic Capacitors
Panasonic ECA-M Aluminum Electrolytic Capacitors feature endurance at 85ºC for 2000 hours. Category temperature ranges from -40ºC to 85°C have a rated W.V. Range from 6.3VDC to 100VDC and for -25ºC to 85ºC has a rated W.V. Range from 160VDC to 450VDC. These capacitors are smaller than the SU series, the Panasonic ECA-M Series Aluminum Electrolytic Capacitors offer radial leads and RoHS compliance.