OD6025-24MBXE
Orion Fans
670-OD6025-24MBXE
OD6025-24MBXE
Mfr.:
Description:
DC Fans DC Axial Fan, 60x60x25mm, 24VDC, 45CFM, 6.1W, High Performance, Ball, Wire
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
21 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 500   Multiples: 100
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Orion Fans
Product Category: DC Fans
Delivery Restrictions:
RoHS:
Axial
60 mm
25 mm
60 mm
24 VDC
45 CFM (1.27 m3/min)
6750 RPM
Ball
56.1 dBA
6.1 W
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Wire Leads - 2
XE
Brand: Orion Fans
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Current Type: DC
Lead Length: 300 mm
Life: 70000 Hour
Pressure Type: 0.55 in H2O
Product Type: DC Fans
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Fans, Blowers & Accessories
Unit Weight: 63,503 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
XE & VXE High-Performance Fans
Orion Fans XE and VXE High-Performance Fans are powerful 12V, 24V, and 48V fans designed to achieve higher airflow in a smaller frame size. The XE fans offer higher speeds and provide higher airflow performance (CFM) compared with standard models. The VXE fans offer higher airflow and higher static pressure in a single fan solution when compared with standard fan models. These fans also feature a vane axial frame design with motor strut vanes to curve and prevent backflow and turbulence while providing great stability to the motor for high RPM operation. Applications for Orion Fans XE and VXE High-Performance Fans include high-performance and industrial computing, networking and telecom enclosures, food and beverage industry, and electric vehicle (EV) charging base stations.