859-017-103R004
NorComp
636-859-017-103R004
859-017-103R004
Mfr.:
Description:
Circular Metric Connectors IP67 Male M12 Rear Panel Mount 17 Position Straight Solder Cup
ECAD Model:
In Stock: 31
Stock:
31 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
NorComp
Product Category: Circular Metric Connectors
RoHS:
Circular Metric Connectors
17 Contact
M12
Solder Cup
A Coded
1.5 A
30 V
IP67
M12
Tray
Body Style: Straight
Brand: NorComp
Contact Gender: Male
Contact Plating: Gold
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Gender: Male
Housing Material: Polybutylene Terephthalate (PBT)
Locking Mechanism: Threaded
Mounting Style: Panel Mount
Product: Connectors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Circular Connectors
Tradename: VULCON
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
VULCON™ Circular Connectors
NorComp VULCON™ Circular Connectors offer a robust, waterproof cable-to-panel interface for demanding end-use applications. The VULCON connectors are available in 5mm, 8mm, and 12mm diameters with IP67/IP68 rated performance. The M5 circular connectors are highly versatile, with a compact, space-saving design for demanding applications. The M8 and M12 components conform to industry-standard Bus specs and are intermateable with various competitive products. The M16 connectors pin configurations are available in 3-pin, 4-pin, 5-pin, 6-pin, 7-pin, and 8-pin.