LPF-B0R35+
Mini-Circuits
139-LPF-B0R35+
LPF-B0R35+
Mfr.:
Description:
Signal Conditioning Lumped LC Low Pass Filter, DC - 0.35 MHz, 50O
ECAD Model:
In Stock: 104
Stock:
104 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 100)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Mini-Circuits
Product Category: Signal Conditioning
RoHS:
Signal Conditioning
Low Pass Filters
350 kHz
50 Ohms
SMD/SMT
- 40 C
+ 85 C
LPF
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Mini-Circuits
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Mounting: Board Mount
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Filters
Type: Low Pass
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
LPF 50Ω SMD Low Pass Filter
Mini-Circuits LPF 50Ω SMD Low Pass Filter offers high harmonic rejection and good VSWR in a shielded HZ1198 case style. Operating within a -40°C to +85°C temperature range, the aqueous washable LPF filter features a DC to 0.35MHz passband with 0.25W maximum RF power input. Applications include CDMA, cellular Infrastructures, wireless communications, and receivers/transmitters.