ATTINY44-20MU
Microchip Technology
556-ATTINY44-20MU
ATTINY44-20MU
Mfr.:
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU AVR 4K FLASH 256B EE & SRAM USI ADC 5V
Lifecycle:
NRND:
Not recommended for new designs.
ECAD Model:
In Stock: 823
Stock:
823 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Microchip
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS:
AVR
4 kB
256 B
QFN-20
20 MHz
10 bit
12 I/O
2.7 V
5.5 V