SMF4L13CA
Littelfuse
576-SMF4L13CA
SMF4L13CA
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes SMF4L - CA 13V
ECAD Model:
In Stock: 4.779
Stock:
4.779 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Littelfuse
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
REACH - SVHC:
Bidirectional
1 Channel
13 V
SMD/SMT
21.5 V
14.4 V
SOD-123-2
18.6 A
400 W
30 kV
30 kV
- 55 C
+ 150 C
SMF4L
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Littelfuse
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Pd - Power Dissipation: 1 W
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SMF4L 400W Surface Mount Diodes
Littelfuse SMF4L 400W Surface Mount Diodes consist of a SOD-123FL small and flat lead low-profile package designed to protect sensitive electronic equipment from voltage transients induced by lightning and other transient voltage events. The SMF4L features 400W peak pulse power capability at 10/1000µs waveform with a repetition rate (duty cycle) of 0.1%. The diodes are compatible with industrial standard package SOD-123FL and offer a low inductance with excellent clamping capability in a low profile package of 0.98 maximum height.
LED Lighting Solutions
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes
Littelfuse TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are a broad range of circuit protection products designed to protect electronic circuits against transients and overvoltage threats such as EFT (electrically fast transients) and ESD (electro-static discharge). Lightning strikes, inductive load switching, and ESD cause electrical over-stresses associated with the transmission on data lines and electronic circuits. Offered in a variety of surface mount and through-hole circuit board mounting formats, the TVS Diode portfolio includes high peak pulse current and peak pulse power options up to 20kA and 30kW, respectively. Littelfuse TVS Diodes are chosen for the fast response time (low clamping voltage), lower capacitance, and low leakage current. TVS Diodes are available in both unidirectional (unipolar) or bidirectional (bipolar) diodes circuit configurations.