600L2R4BT200T
KYOCERA AVX
581-600L2R4BT
600L2R4BT200T
Mfr.:
Description:
Silicon RF Capacitors / Thin Film 200V 2.4pF Tol 0.1pF
ECAD Model:
In Stock: 11.377
Stock:
11.377
Can Dispatch Immediately
On Order:
7.000
Expected 5/25/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Silicon RF Capacitors / Thin Film
RoHS:
2.4 pF
200 V
0402 (1005 metric)
0.1 pF
600L
0 PPM / C, 30 PPM / C
- 55 C
+ 125 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Case Code - in: 0402
Case Code - mm: 1005
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Height: 0.6 mm
Length: 1.02 mm
Product: RF/Microwave Multilayer Capacitors (MLC)
Product Type: Silicon RF Capacitors / Thin Film
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Termination Style: SMD/SMT
Type: Ultra Low ESR, High Q, NP0 RF and Microwave Capacitor
Voltage Rating DC: 200 VDC
Width: 0.51 mm
Part # Aliases: ATC600L2R4BT200T 600L2R4BT200T\500
Unit Weight: 1,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Capacitor Solutions
Low ESR RF/Microwave Capacitors
KYOCERA AVX Low ESR RF/Microwave Capacitors are designed and manufactured for optimal performance in RF and microwave frequencies, high RF power, and optical applications. These RF/microwave capacitors from KYOCERA AVX offer a capacitance range of 0.1pF to 0.47µF and a voltage rating range of 100VDC to 500VDC. The capacitors comply with RoHS directives.
600x Ultra-Low ESR High Q NPO RF/Microwave MLCs
KYOCERA AVX 600x Ultra-Low ESR High Q NPO RF/Microwave Multilayer Capacitors feature a high working voltage range of 200V to 250V, high self-resonance frequencies, and a standard case size range of 0402 to 0805. These components offer a 0.1pF to 240pF capacitance range in a -55°C to +125°C operating temperature range. Ideal applications for KYOCERA AVX 600x RF/Microwave MLCs are cellular, wireless, and satellite communications, as well as circuit applications such as filter networks, and tuning, coupling, bypass, and DC blocking.