ALA8DA241DC500
KEMET
80-ALA8DA241DC500
ALA8DA241DC500
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 500V 240uF 20% 8k Hrs AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 918
Stock:
918 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
32 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 918 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
KEMET
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
240 uF
500 VDC
35 mm (1.378 in)
35 mm (1.378 in)
6.3 mm
Aluminum Electrolytic Capacitors
8000 Hour
20 %
1.83 A
863.2 mOhms
- 40 C
+ 105 C
2 Pin
ALA8D
AEC-Q200
Bulk
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PT
Leakage Current: 1.17 mA