PU1K0.232.6W.B.010
Innovative Sensor Technology
PU1K0.232.6W.B.010
Mfr.:
Description:
Board Mount Temperature Sensors 1000 Ohm, TCR 3750 ppm/K, 2.3 x 2.0 mm -200 C to +600 C, 10 mm wires
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
500
Expected 6/10/2026
Factory Lead Time:
10
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Innovative Sensor Technology
Product Category: Board Mount Temperature Sensors
RoHS:
REACH - SVHC:
- 200 C
+ 600 C
Wire Leads
Tray
Brand: Innovative Sensor Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CZ
Operating Supply Current: 300 uA
Product: Temperature Sensors
Product Type: Board Mount Temperature Sensor ICs
Resistance: 1 kOhms