DSEP30-12CR
IXYS
747-DSEP30-12CR
DSEP30-12CR
Mfr.:
Description:
Rectifiers 30 Amps 1200V
ECAD Model:
In Stock: 149
Stock:
149
Can Dispatch Immediately
On Order:
300
Expected 5/19/2026
Factory Lead Time:
23
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
IXYS
Product Category: Rectifiers
RoHS:
REACH - SVHC:
Through Hole
ISOPLUS247-2
1.2 kV
30 A
Fast Recovery Rectifiers
Single
6.33 V
250 A
250 uA
15 ns
- 55 C
+ 175 C
DSEPxx
Tube
Brand: IXYS
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Pd - Power Dissipation: 250 W