CQB75W8-36S48N-CMFD
Cincon
418-CQB75W836S48NCMD
CQB75W8-36S48N-CMFD
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Chassis Mount
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
100 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Cincon
Product Category: DC/DC Converters - Chassis Mount
RoHS:
Isolated
1 Output
36 V
9 V
75 V
48 V
1.56 A
3 kV
1/4 Brick
57.9 mm
36.8 mm
12.7 mm
Industrial
CQB75W8 CMFC(D)
Brand: Cincon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Dimensions: 57.9 mm x 36.8 mm x 12.7 mm
Input Voltage: +/- 9 V to +/- 75 V
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: DC-DC Converters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
Railway DC-DC Converters
Cincon Railway DC-DC Converters are EN50155 compliant and offer a power range from 8W to 600W and input voltage ranging from 2:1 to 18:1. These converters are specially designed for common railway applications of 24V, 36V, 48V, 72V, 96V, and 110V nominal voltages. Cincon Railway DC-DC Converters are also ideal for distributed power architectures, telecommunications, battery-operated equipment, and industrial applications. Cincon also offers chassis-mount modules that have built-in EMI filters to facilitate the design process.
CQB75W8 CMFC(D) 8:1 Input Isolated DC-DC Converter
Cincon CQB75W8 CMFC(D) 8:1 Input Isolated DC-DC Converters offer a 75W output power rating, 12VDC to 48VDC output voltage range, and up to 90% efficiency. These converters provide low no-load power consumption, comply with EN50155, EN45545, and EN50121-3-2 standards, and are an ideal solution for energy-critical systems. CQB75W8 CMFC(D) converters are fully protected against input UVLO (under voltage lockout), output over-current, output over-voltage, overtemperature, and continuous short-circuit conditions. Cincon CQB75W8 CMFC(D) 8:1 Input Isolated DC-DC Converters are designed for common railway applications of 24V, 36V, or 48V nominal voltage, distributed power architectures, telecommunications, battery-operated equipment, and industrial applications.