SMI6B-12-V-P5
CUI Inc.
490-SMI6B-12-V-P5
SMI6B-12-V-P5
Mfr.:
Description:
Wall Mount AC Adapters ac-dc, 12 Vdc, 0.5 A, SW, multi-blade, N/E/B/A/C, P5 center pos, level VI
ECAD Model:
In Stock: 305
Stock:
305 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
11 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
CUI Inc.
Product Category: Wall Mount AC Adapters
Delivery Restrictions:
RoHS:
Included
Universal
Interchangeable Plugs
90 VAC to 264 VAC
1 Output
6 W
12 VDC
500 mA
Industrial
Barrel Connector
2.1 mm Barrel Plug (2.1x5.5)
1.53 m
Level VI, CoC Tier 2
SMI6B
Brand: CUI Inc.
Center Pin Length: 9.5 mm
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 40 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Wall Mount
Packaging: Bulk
Product Type: Wall Mount AC Adapters
Factory Pack Quantity: 120
Subcategory: AC-DC Power Supply
Part # Aliases: 036-0213R
Unit Weight: 151,200 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
SMI Plug Wall Adapters
CUI Inc SMI Plug Wall Adapters are 5W-36W AC-DC power supplies with interchangeable blades. The SMI adapters are each designed to meet the latest DoE Level VI efficiency standards. This standard aims to lower the amount of power consumed when the end application is not in use or is no longer connected to the system. The SMI adapters are designed for global use and include plug options for North America, Europe, the United Kingdom, Australia, and China. CUI Inc SMI Plug Wall Adapters are a continuation of the initiative to provide global solutions that utilize green power technology.
Level VI Power Supplies
CUI Inc Level VI External AC-DC Power Adapters meet the more stringent average efficiency and no-load power requirements that fulfill Level VI efficiency standards. The Level VI power supplies feature a wide universal input range across 5W to 36W power range and offer a full suite of safety approvals.
SMI6B AC-DC Power Supplies
CUI Inc SMI6B AC-DC Power Supplies provide up to 6W power, 5VDC to 15VDC single regulated output, and a universal 90VAC to 264VAC input range. The SMI6B series features interchangeable AC blades, overvoltage protection (OVP), and short-circuit protection (SCP) in a package with 47mm x 34.5mm x 26.5mm dimensions. CUI Inc SMI6B AC-DC Power Supplies come with UL/cUL, GS, RCM, CCC, and PSE safety approvals and are certified to 62368-1 standards.