SDI90B-24-T2-P5
CUI Inc.
490-SDI90B-24-T2-P5
SDI90B-24-T2-P5
Mfr.:
Description:
Desktop AC Adapters ac-dc, 24 Vdc, 3.75 A, SW, C6 desk-top, P5 center pos, EUR cord, level VI
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 504   Multiples: 24
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
1.008 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CUI Inc.
Product Category: Desktop AC Adapters
Included
Europe
90 VAC to 264 VAC
1 Output
90 W
24 VDC
3.75 A
Medical, Industrial
Barrel Connector
2.1 mm Barrel Plug (2.1x5.5x9.5)
1.5 m
Level VI
SDI90B-T
AC Inlet Type: C6
Approvals: PSE, UKCA, UL/cUL
Brand: CUI Inc.
Center Pin Length: 9.5 mm
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 33 mm
Length: 133.5 mm
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 40 C
Minimum Operating Temperature: - 20 C
Mounting Style: Desktop
Packaging: Bulk
Product Type: Desktop AC Adapters
Factory Pack Quantity: 24
Subcategory: AC-DC Power Supply
Width: 53.5 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
SDI90B AC-DC Desktop Adapters
CUI Inc SDI90B AC-DC Desktop Adapters are 90W commercial grade adapters with a Limited Power Source (LPS) rating. These adapters feature active power factor correction and a no-load power consumption of less than 0.21W. The SDI90B desktop adapters support input voltage ranges from 90VAC to 264VAC and offer short-circuit, over-voltage, over-current, and over-temperature protections. These adapters are certified to 62368-1 standards and operate within the -20°C to 60°C/70°C temperature range with derating. The SDI90B desktop adapters feature level VI efficiency, UL/cUL, PSE, and UKCA safety approvals and come in a 133.5mm x 53.5mm x 33.0mm case.