DQD6-24-D24-T
CUI Inc.
490-DQD6-24-D24-T
DQD6-24-D24-T
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Chassis Mount dc-dc, isolated, 6 W, 9-36 Vdc input, +/-24 Vdc, +/-0.125 A, dual regulated output, chassis mount
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
CUI Inc.
Product Category: DC/DC Converters - Chassis Mount
RoHS:
Isolated
2 Output
6 W
24 V
9 V
36 V
- 24 V
- 125 mA
24 V
125 mA
1.5 kV
76 mm
31.5 mm
21.3 mm
DQD6
Brand: CUI Inc.
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dimensions: 76 mm x 31.5 mm x 21.3 mm
Input Voltage: 9 V to 36 V
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Chassis
Product: DC/DC Converters
Factory Pack Quantity: 36
Subcategory: DC-DC Converters
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
ECCN:
EAR99
DQD6 DC-DC Converters
CUI Inc DQD6 DC-DC Converters offer up to 6W isolated output, 1500VDC isolation, and a temperature range of -40°C to +85°C. These converters feature single- and dual-regulated outputs, remote on/off control, and PCB, chassis, and DIN-rail mount options. The lineup also includes a five-pin converter with no control pin. CUI Inc DQD6 DC-DC Converters offer a range of protections, such as overvoltage, input undervoltage, short circuit, and overcurrent. The DQD6 series complies with IEC/EN 62368-1 standards, making it suitable for ITE, commercial, and industrial applications.