RTF16R2J
C&K
611-RTF16R2J
RTF16R2J
Mfr.:
Description:
Coded Rotary Switches 100mA 5VDC 16 pos Cross act, SMD
ECAD Model:
In Stock: 760
Stock:
760 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
C&K Switches
Product Category: Coded Rotary Switches
RoHS:
16 Position
Real
Cross Slot
SMD/SMT
SMD/SMT
Bulk
RTF
Actuator Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Brand: C&K
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Current Rating: 100 mA
Illuminated: Non-Illuminated
Life: 10000 Cycle
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Product Type: Rotary Switches
Factory Pack Quantity: 70
Subcategory: Switches
Voltage Rating DC: 50 VDC