ADPL42005ACPZ-3.0-R7
Analog Devices
584-ADPL42005ACPZ30R
ADPL42005ACPZ-3.0-R7
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 500mA HV LDO 3.0V
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 1.485
Stock:
1.485 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Analog Devices Inc.
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
LFCSP-8
3 V
500 mA
1 Output
Positive
900 uA
4 V
20 V
60 dB
Fixed
- 40 C
+ 125 C
400 mV
ADPL42005
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Analog Devices
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Dropout Voltage - Max: 600 mV
Ib - Input Bias Current: 1 uA
Line Regulation: 0.015 %/V
Load Regulation: 0.2 %/A
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 900 uA
Product: Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 1500
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Low Noise CMOS LDO
Voltage Regulation Accuracy: 0.8 %
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
ADPL42005 LDO Linear Regulators
Analog Devices Inc. ADPL42005 LDO Linear Regulators are designed for high-performance analog and mixed‐signal circuits operating from 19V to 1.22V rails. These regulators operate from 4V to 20V voltage and provide up to 500mA of output current. The ADPL42005 regulators utilize advanced proprietary architecture to provide high power supply rejection, low noise, and achieve excellent line and load transient response. These regulators are available in six fixed output voltage options and an adjustable version. This allows output voltages that range from 1.22V to VIN − VDO through an external feedback divider. The ADPL42005 LDO regulators feature an output noise voltage of 32µVrms that is independent of the output voltage. A digital power-good output allows power system monitors to check the health of the output voltage. A user-programmable precision undervoltage lockout function facilitates the sequencing of multiple power supplies.