ABM8-24.000MHZ-R60-D2Y-T
ABRACON
815-ABM824MHZR6D2YT
ABM8-24.000MHZ-R60-D2Y-T
Mfr.:
Description:
Crystals Xtal 3225 4-SMD 24MHz Tol 20ppm Stab 30ppm -40C - 85C 18pF 60 Ohms
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: Crystals
RoHS:
24 MHz
18 pF
20 PPM
30 PPM
3.2 mm x 2.5 mm
- 40 C
+ 85 C
SMD/SMT
60 Ohms
100 uW
3.2 mm
2.5 mm
0.8 mm
ABM8
Reel
Cut Tape
Brand: ABRACON
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: SMD/SMT
Product: Crystals
Product Type: Crystals
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Crystals
Type: Ceramic SMD Crystal
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Industrial Automation
Abracon provides components that play a critical role in industrial automation applications. Industrial automation control systems consist of sensors, a programmable logic controller (PLC), power inductors, and actuators, such as robotic arms and motors. Abracon ABM8, ABM10, and ABM11 crystal oscillators feature a seam-sealed ceramic package to assure high precision and reliability. ASADV, ASDDV, and ASEDV continuous-volt crystal oscillators (SPXO) are designed for simplicity and optimized for low RMS jitter and low power consumption at any voltage between 1.60V and 3.60V. Those features make the oscillators ideal for high-reliability system designs. The power inductors from Abracon support higher-rated currents with lower DC resistance (DCR).
ABM8 Ceramic SMD Crystals
Abracon ABM8 Ceramic SMD Crystals feature highly reliable, seam-sealed crystals with a tight -50ppm to +50ppm frequency tolerance and stability. The ABM8 series features two operation modes: fundamental and 3rd overtone for design flexibility. The crystals operate within an 8MHz to 125MHz frequency range and a -10°C to +60°C temperature range. The Abracon ABM8 Ceramic SMD Crystals are lead-free and RoHS compliant, which is ideal for high-density applications, including modems, communication/test equipment, and PMICA/wireless uses.